Co to jest medycyna estetyczna?

zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna od wielu lat staje się coraz bardziej popularna. Jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin związanych z urodą. Wszelkie techniki stosowane przy zabiegach oraz wykorzystywane do nich technologie są unowocześniane. Bardzo dużo kobiet, częściej decyduje się na różnego rodzaju zabiegi poprawiające ich wygląd i samopoczucie. Jeżeli chcemy zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej warto skonsultować się wcześniej z lekarzem jakiego rodzaju zabiegi faktycznie mogą nam pomóc i spełnić nasze oczekiwanie.

Co to jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna jest to dział medycyny, który należy do estetologii medycznej. Zajmuje się zapobieganiem starzenia się skóry oraz rekonstrukcją związaną ze zmianami spowodowanymi starzeniem się. W głównej mierze są to zabiegi nieinwazyjne lub o małym stopniu inwazyjności. Celem tych zabiegów jest przede wszystkim poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta. Medycynę estetyczną możemy umieścić pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. W przeciwieństwie do chirurgii – zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej nie wymagają narkozy, rekonwalescencji czy pobytu w szpitalu. Ma ona na celu stymulowanie naturalnych procesów komórkowych lub czasowe niwelowanie oznak starzenia. Oprócz odmładzania skóry i zabiegów, które spowalniają proces starzenia się, medycyna estetyczna jest wykorzystywana w celu usuwania blizn, znamion, przebarwień czy pozbycia się defektów.

Historia medycyny estetycznej

Historia medycyny estetycznej sięga już starożytności. Pierwsze próby poprawy wyglądu miały miejsce w Rzymie, Egipcie i Grecji. Przede wszystkim skupiano się wtedy na rekonstrukcji części ciała, gladiatorzy po walkach potrzebowali często pomocy. Wtedy stosowano również różnego rodzaju maseczki i zabiegi z wykorzystaniem glinki, krochmalu, miodu, płatków róż czy kąpiele w kozim mleku. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto wykonywać operacje, które miały za zadanie polepszenie wyglądu. Z biegiem lat eksperymentowano z kolejnymi częściami ciała, ich rekonstrukcją i poprawą wyglądu. W czasie wojny dokonywano również zabiegi związane z wszelkimi oparzeniami i okaleczeniami. Doświadczenie, które nabyli lekarze w tym przykrym czasie przyczyniły się do nowatorskich metod poprawiania urody.

Kiedyś metody nie były na tyle bezpieczne i nowatorskie jak dziś. Przez kolejne lata operacje i zabiegi medycyny estetycznej stały się coraz bardziej popularne i ogólnodostępne. W Polsce pierwszy zabieg medycyny estetycznej wykonano w latach 90 XX wieku. Wtedy też powstała Sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jednak w tamtym czasie takie zabiegi jak liposukcja czy botoks nie były tak popularne jak teraz. W dzisiejszych czasach liczba skutków ubocznych jest zdecydowanie mniejsza niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Do kliniki nie przychodzą jedynie kobiety, które chcą poprawić swój wygląd, ale również mężczyźni. Zabiegi, które mają na celu poprawę urody przestają być tematem, którego wcześniej nikt nie chciał poruszać. Nierzadko przed różnymi zabiegami medycyny estetycznej jest potrzebna konsultacja z lekarzami z innych dziedzin, na przykład z dermatologami, endokrynologami czy chirurgami.

Czym jest botoks?

Zabiegi w klinice medycyny estetycznej są wykonywane przez doświadczonych lekarzy i nie wymagają hospitalizacji. Często kilka godzin po zabiegu pacjent jest w stanie z powrotem wrócić do swoich codziennych obowiązków. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest obecnie botoks.

Botoks jest substancją, która zmniejsza napięcie mięśni. Jest to tak naprawdę toksyna botulinowa, która jest produkowana przez bakterie beztlenowe. Botoks stosuje się do zlikwidowania zmarszczek, tak zwanych kurzych łapek, powiększenia ust. Botoks stosuje się często także w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu. Odpowiednia ilość wstrzykniętej substancji blokuje przekaźnictwo nerwowo – mięśniowe, co skutkuje rozluźnieniem mięśni. Efekty po zastosowaniu botoksu utrzymują się nawet do 6 miesięcy.

Jakie zabiegi jeszcze wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej?

  • Zabiegi ultradźwiękowe – mało inwazyjny zabieg, do którego wykorzystuje się ultradźwięki. Ma on na celu ujędrnienie skóry twarzy, szyi i ciała. Pod wpływem takiego zabiegu komórki tłuszczowe zostają rozbite i wydalone z organizmu poprzez naturalne procesy metaboliczne. Na twarz stosuje się zabiegi, które działają złuszczająco i oczyszczająco.
  • Mezoterapia – dzieli się na igłową, mikroigłową i bezigłową. W głębokie warstwy skóry wprowadza się substancję bogatą w dobroczynne składniki.
  • Laseroterapia – do tych zabiegów używa się różnego rodzaju laserów, światło kierowane jest wyłącznie na skórę. Dzięki temu możemy zredukować blizny, przebarwienia, rozstępy i zmarszczki.
  • Peelingi – są to najchętniej wybierane zabiegi, najczęściej złuszczają skórę w sposób mechaniczny lub chemiczny. Oczyszczają i wygładzają skórę oraz odblokowują pory, regulują wydzielanie sebum, działają antybakteryjne i pobudzają produkcję kolagenu.
  • Kwas hialuronowy – można go stosować jako wypełniacz zmarszczek, różnych ubytków, do korekcji niektórych zmian oraz do powiększania ust.

Recommended Articles