Depilacja laserowa – ile zabiegów?

Depilacja laserowa – ile zabiegów? Depilacja laserowa cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w każdym wieku. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie pozbyć się nadmiernego owłosienia z różnych partii ciała. Ile zabiegów depilacji laserowej należy wykonać, aby cieszyć się upragnionymi efektami?

Czym jest depilacja laserowa?

Na początek wyjaśnijmy, na czym w ogóle polega depilacja laserowa. Otóż jest to zabieg, który wykonujemy przy pomocy specjalnego lasera. Pod wpływem jego działania mieszek włosowy ulega uszkodzeniu i nie jest już w stanie wytworzyć nowego włosa. Sama depilacja laserowa określana jest jako bezbolesna, dlatego zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od partii ciała, jaką depilujemy. Depilacja laserowa w ciągu ostatnich kilku lat zyskała sporą popularność – niektórzy twierdzą, że nie ma ona sobie równych w kontekście usuwania nadmiernego owłosienia.

Gdzie wykonać zabieg depilacji laserowej?

Zabieg z zakresu depilacji laserowej możemy wykonać w każdym gabinecie kosmetycznym, który wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt. Co do zasady, nie potrzeba żadnych uprawnień, aby bezpiecznie go przeprowadzić. Dlatego też tego zadania najczęściej podejmują się doświadczeni kosmetolodzy, którzy potrafią obsługiwać sprzęt w taki sposób, aby nie podrażnić skóry. Jest to o tyle istotne, że nadmierna ekspozycja na działanie lasera może doprowadzić do powstania oparzeń. Zabiegi depilacji laserowej możemy również wykonać w domowym zaciszu, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem. Lasery domowego użytku zakupimy w sklepach kosmetycznych oraz z akcesoriami RTV i AGD. Pamiętajmy jednak, że ich stosowanie na własną rękę może okazać się niebezpieczne, jeśli nie stosujemy się do określonych zasad.

Ile zabiegów depilacji laserowej trzeba wykonać, aby cieszyć się zadowalającymi efektami?

Ostatecznym efektem depilacji laserowej jest redukcja nadmiernego owłosienia występującego w różnych partiach ciała. Niemniej jednak zabieg depilacji laserowej musimy powtarzać, jeśli chcemy osiągnąć oczekiwane rezultaty. Jaką ich ilość będzie trzeba wykonać? Kosmetolodzy przyjmują, że średnio wykonuje się 6-8 zabiegów w określonych odstępach czasowych. Od czego zależy to, jak często będziemy stawiać się w gabinecie kosmetycznym? Przede wszystkim od rodzaju owłosienia, jakie posiadamy. Co do zasady, delikatne owłosienie znacznie łatwiej zredukować, niż to, które jest dobrze widoczne na ciele. Tutaj dużą rolę odgrywają predyspozycje indywidualne, wynikające na przykład z uwarunkowań genetycznych, wieku czy zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Najczęściej kosmetolog przed rozpoczęciem serii zabiegów dokładnie ogląda obszar, który ma być depilowany – dokonuje tym samym oceny, ile mniej więcej zabiegów będzie potrzebnych. Taką konkretną informację uzyskamy więc wyłącznie od osoby, która będzie wykonywała depilację laserową. Bardzo istotny jest również obszar na ciele, z którego będziemy usuwać owłosienie. W niektórych miejscach włoski są mocniejsze i bardziej widoczne, w innych słabsze, a mieszki włosowe łatwiej ulegają uszkodzeniu. Niemniej jednak, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zapytać o zdanie doświadczonego kosmetologa.

Dlaczego zabieg depilacji laserowej trzeba powtarzać?

Nie wystarczy jednorazowo poddać się depilacji laserowej, aby zobaczyć oczekiwane efekty. Owszem, włoski nawet po pierwszym zabiegu mogą wydawać się nieco cieńsze i słabsze, jednak nie oznacza to, że nie będą odrastały. Wręcz przeciwnie – włosy rosną w określonych fazach, przy czym światło lasera działa wyłącznie w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. W danym czasie tylko część włosów znajduje się w anagenie, dlatego bardzo ważne, aby zabieg powtarzać z określoną częstotliwością. Kosmetolog ustala indywidualnie, jak często klient musi stawiać się w gabinecie kosmetycznym. Najczęściej będziemy musieli powtarzać zabieg co 4 tygodnie, lecz czasem co 6 lub nawet 8 tygodni, w zależności od depilowanego obszaru ciała. Pamiętajmy, że depilację laserową powtarzamy także w przypadku, gdy zabiegi przeprowadzamy w domowym zaciszu. Choć wydaje się, że częstsze ich wykonywanie sprzyja osiąganiu efektów w szybszym czasie, w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Jeśli zbyt często będziemy poddawać się działaniu lasera, skóra może zostać uszkodzona. Warto pamiętać, że nie przyspieszymy tempa wzrostu włosa, jeśli będziemy go często naświetlać.

Jak zaplanować depilację laserową?

Na depilację laserową większość osób decyduje się przed sezonem letnim. Musimy mieć jednak na uwadze, że jeśli zgłosimy się do gabinetu kosmetycznego w miesiącach wakacyjnych, nie zobaczymy upragnionych efektów. Poszczególne sesje trzeba bowiem odpowiednio rozplanować. Pamiętajmy, że eksponowanie depilowanych obszarów na działanie promieni słonecznych nie jest wskazane, dlatego tym bardziej o usuwaniu owłosienia laserem należy pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Kosmetolodzy zalecają udanie się do gabinetu najpóźniej wczesną wiosną, a najlepiej jeszcze w miesiącach zimowych.