Jak wybrać prywatny ośrodek uzależnień?

Jak wybrać prywatny ośrodek uzależnień? Podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia nigdy nie jest łatwe. Chory wraz z najbliższymi osobami musi wybrać najlepszą dla siebie formę oraz miejsce poddania się terapii. W zależności od tego, co zostanie ustalone, podjęte działania mogą przynieść lepsze lub gorsze efekty. Walka z nałogiem powinna być zdecydowana i przebiegać na kilku płaszczyznach jednocześnie – wtedy można spodziewać się najlepszych rezultatów. Dlatego też, największą skutecznością w leczeniu uzależnień cieszą się zamknięte ośrodki terapeutyczne. Przez kilka tygodni pacjent pozostaje w najlepszych rękach specjalistów, którzy dobierają najlepsze kompleksowe metody, indywidualnie do uzależnionego.

Jak wybrać prywatny ośrodek uzależnień?

Poszukiwania najlepszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień warto rozpocząć od sprawdzenia Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Dzięki temu można mieć pewność, iż znajdujące się w nim placówki dają gwarancję legalności, spełniania wszystkich wymogów oraz rzetelności personelu. W ten sposób uniknąć można współpracy z nieuczciwym i niekompetentnym podmiotem.Terapeuci uzależnień, lekarze, pielęgniarki i psychologowie zatrudnieni w ośrodku powinni posiadać stosowne kwalifikacje i certyfikaty. Warto dowiedzieć się również, w jakim wymiarze specjaliści są dostępni dla pacjentów i czy systematycznie poddają się superwizji. Personel to najważniejszy element terapii uzależnień, dobrze jest więc zapoznać się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi kadry.

Bardzo istotny jest zakres leczenia, jaki oferuje dany ośrodek oraz program. Każde uzależnienie powinno mieć ułożony swój program, który dodatkowo nadzorowany jest przez superwizora. Niemniej ważny jest czas trwania leczenia. Musi on trwać określoną ilość czasu, aby był naprawdę skuteczny. Choć pacjentom zależy na tym, aby terapia trwała jak najkrócej, minimum pobytu w ośrodku wynosi od sześciu do ośmiu tygodni, choć oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna.
Dobrze, aby w ośrodku istniała możliwość wykonania badań laboratoryjnych, a także psychiatrycznych i psychologicznych. To na ich podstawie będzie można postawić prawidłową i dokładną diagnozę. Dodatkowym atutem, w przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, jest możliwość przeprowadzenia detoksykacji. Dzięki niej w bezpieczny i skuteczny sposób można oczyścić organizm z wszelkich toksyn i dostarczyć mu niezbędnych mikroelementów.

Czynnikiem, na który zwykle zwraca się uwagę już na początku jest również cena. Nie powinien to być jednak element decydujący, gdyż decydując się na najtańszy ośrodek trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko będzie spełniać podstawowe normy. Cena w takich miejscach zwykle może być obniżona ze względu na niski standard lub brak wykwalifikowanej kadry.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po wstępnym zawężeniu ilości placówek do wyboru, warto poszukać opinii na ich temat. Przydatne będą oceny w Google, a także recenzje z mediów społecznościowych, jak na przykład Facebook. Ważna jest atmosfera panująca w ośrodku, powinna sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa i otwieraniu się na innych. Otoczenie powinno również pomagać w zdystansowaniu się co codzienności i spojrzeniu na problemy z zupełnie innej strony. Nie bez znaczenia są takie aspekty, jak warunki socjalne czy wyżywienie. Osoby, które stosują specjalne diety również powinny upewnić się, czy kuchnia w placówce jest w stanie zapewnić odpowiednie jedzenie. Dobrze, gdy oprócz zajęć terapeutycznych ośrodek oferuje również atrakcje do spędzania czasu wolnego. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne, rozbudowana biblioteka czy inne aktywności wspierające rozwój zainteresowań.

Wybór prywatnego ośrodka leczenia uzależnień nie jest prosty. Nie tylko samo podjęcie decyzji, co do najlepszej placówki, ale i sam fakt pobytu może być stresujący dla chorego. Ważne, żeby pacjent z możliwie jak najbardziej pozytywnym nastawieniem podchodził do wyjazdu. Będą to tygodnie pełne pracy i wyzwań, jednak miła atmosfera, piękna okolica, sprzyjające warunki atmosferyczne i nowe znajomości to czynniki, które powinny wzbudzać również podekscytowanie i radość. Nie zawsze będzie łatwo, jednak po zakończonym turnusie z pewnością każdy doceni nawet najmniejszy trud włożony w powrót do zdrowia.

Jeden z ośrodków znajdujących się w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, oferujących najwyższy poziom opieki i kwalifikacji personelu swoją siedzibę ma w Zawadach, nieopodal Częstochowy. Wyspa SOZO to prywatna placówka, położona w malowniczej okolicy. Oferuje kompleksowe leczenie uzależnień, detoksykację oraz pobyty motywacyjne. Oprócz tradycyjnych metod terapeutycznych, pacjenci mogą korzystać także z szerokiej oferty zajęć rekreacyjnych, treningów siłowych oraz brać udział w wycieczkach krajoznawczych. Placówka posiada autorski program terapeutyczny, który odniósł sukces u wielu pacjentów. Warunki zakwaterowania są na najwyższym poziomie, a posiłki smaczne i zdrowe. Panująca atmosfera sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, relaksowaniu się, a także dodaje motywacji i chęci do działania.

Duński Holenderski Angielski Francuski Niemiecki Włoski Norweski bokmål Hiszpański Szwedzki Ukraiński