Kiedy warto udać się do flebologa?

Kiedy warto udać się do flebologa? Flebologia to dział medycyny, który koncentruje się na chorobach żył. Chociaż nazwa ta dla wielu może brzmieć dość enigmatycznie, flebolog zajmuje się schorzeniami, z którymi boryka się spora część społeczeństwa. W dzisiejszym tekście skupimy się na najpopularniejszych chorobach, opiszemy ich przyczyny oraz popularne metody ich leczenia. Wskazując na objawy, poradzimy również, w jakich innych sytuacjach warto odwiedzić gabinet flebologa.

Zakrzepica

leczenie flebologiczneChoroba bywa również potocznie zwana zapaleniem żył. Występować może pod różnymi postaciami, np. pod postacią zakrzepicy żył wątrobowych. Takie schorzenie nazywane jest zespołem Budda-Chiariego. Nierzadko spotkać się można też z zakrzepicą żył powierzchownych, która dość często towarzyszy żylakom nóg. Z kolei zakrzepica pod postacią zatorowości płucnej polega na zwężeniu tętnicy płucnej, a w skrajnych przypadkach na ich całkowitym zamknięciu. Zakrzepica żył głębokich powoduje natomiast powstawanie skrzepów w kończynach dolnych.

Najczęściej flebolodzy spotykają się z zakrzepicą żył powierzchownych. Niestety trudno jest rozpoznać zakrzepicę (aż u połowy chorych przebiega bezobjawowo), co sprawia, że do flebologa udajemy się często, gdy choroba jest już wyraźnie zaawansowana. Zdarza się, że o zakrzepicy pacjent dowiaduje się, dopiero gdy skrzep zostanie uwolnionych do krwiobiegu i może doprowadzać do bezpośredniego zagrożenia życia. Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza to obrzęk i ucisk w kończynie, podwyższona temperatura, wyczuwalne stwardnienia oraz zasinienia, zaczerwienienia skóry. Choroba najczęściej pojawia się u osób po czterdziestym roku życia, które nie uprawiają aktywności fizycznej. Często przyczyny mają również podłoże genetyczne lub wiązać się mogą m.in. z przebytym udarem, zawałem oraz z chorobami o podłożu reumatoidalnym. Leczenie jest silnie zindywidualizowane i może obejmować np. zalecenie leżenia, aby zakrzep mógł się ustabilizować. Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu przez pacjenta preparatów przeciwzakrzepowych; proces może obejmować również konieczność noszenia rajstop lub podkolanówek uciskowych.

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to najczęściej diagnozowana przez flebologów niewydolność żylna. W zaawansowanym stopniu odcinki żył powierzchniowych, dotknięte chorobą, wyraźnie odznaczają się pod skórą; mają formę pogrubionych i poskręcanych struktur, przypominających nabrzmiałe guzki. Powodują nie tylko defekt kosmetyczny; często również są przyczyną bólu, opuchnięcia nóg oraz uczucia ciężkich nóg. Nieleczona choroba może nieść za sobą poważne powikłania, dlatego jak najwcześniej warto zgłosić się do flebologa i nie bagatelizować problemu. Za najczęstszą przyczynę żylaków uznaje się uwarunkowania genetyczne, a dokładnie genetyczne predyspozycje do nieprawidłowego działania zastawek żylnych oraz zaburzeń w obrębie ścian żył. W zdrowych żyłach krew, dzięki zastawkom, przemieszcza się z układu powierzchniowego, przez głęboki, aż do serca. W przypadku osób chorych na żylaki krew cofa się do układu powierzchniowego.

Żylaki są więc w istocie rozciągniętymi i poszerzonymi żyłami, w którym krew ta się gromadzi. Lekarze, oprócz przyczyn genetycznych, wyróżniają również szereg czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się tej choroby. Można do nich zaliczyć wcześniejsze urazy nóg, zbyt dużą wagę, pracę polegającą na wielogodzinnym staniu oraz ciążę. Jeśli chodzi o leczenie, to najczęściej stosuje się terapię uciskową, leczenie operacyjne. Jedną z metod jest skleroterapia. Podczas takiego zabiegu specjalista zamyka problematyczne żyły, redukując przepływającą w nich krew z pomocą środków chemicznych.

Pajączki naczyniowe

Pajączki naczyniowe to pręgi pojawiające się na nogach, o czerwonym, sinym, fioletowym zabarwieniu. Nie rzucają się tak bardzo w oczy, jak wcześniej wspomniane żylaki, ale ich obecności nie należy traktować jedynie jako defektu kosmetycznego. Schorzenie to oficjalnie określane jest mianem teleangiektazji. Pajączki pojawiają się na skutek poszerzenia się żyłek, które zlokalizowane są płytko pod skórą. Ów poszerzenie wynika z zaburzenia mechanizmu rozszerzania się i kurczenia naczyń krwionośnych. W efekcie delikatne naczynka pękają, a gołym okiem możemy dostrzec sieć charakterystycznych niteczek.

Wśród przyczyn pajączków naczyniowych najczęściej podaje się uwarunkowania genetyczne, problemy z krążeniem oraz zaburzenia natury hormonalnej. Na nogach pajączki powstają również, jeśli kończyny są szczególnie narażone na nadmierne obciążenie – np. podczas noszenia butów na wysokim obcasie czy nawyku zakładania nogi na nogę. Tak, jak w przypadku żylaków, tu również można użyć metody skleroterapii. Pajączki nierzadko usuwane są również metodą laserową w gabinetach medycyny estetycznej. Popularnie stosowaną metodą jest też koagulacja tkanek przy użyciu prądu (elektrokoagulacja).

Jeśli zauważymy u siebie pajączki, warto jak najszybciej udać się do flebologa; rozgałęzione naczynka są bowiem pierwszym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej.

M-estetic medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl