Ortodonta jak zostać?

Ortodonta jak zostać? Ortodonta jest specjalista, po którego w dzisiejszych czasach sięga się coraz częściej. Po części wynika to z “mody”, a po części – z coraz większej świadomości ludzi co do konieczności poprawy wad zgryzu oraz stanu własnej jamy ustnej. Choć niegdyś uczęszczało się wyłącznie do dentysty, godząc się tym samym na krzywe czy nie idealne zęby, dziś takiej konieczności nie ma. Właśnie dzięki niemu. Zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie ortodoncji jest współcześnie ogromne. Jak więc takowym zostać? Czym się on zajmuje i co będzie leżało w obszarze jego obowiązków, jeśli tylko nim zostanie? O tym wszystkim opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Kim jest i czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta jest specjalistą, który działa w obrębie jamy ustnej, ale skupia się przede wszystkim na wadach zgryzu. Jego głównym zadaniem jest nie tylko ich wykrywanie, ale i działanie mające na celu ich wyeliminowanie. Głównym narzędziem, jakie wykorzystuje do tego celu są aparaty ortodontyczne, które przybierają formę ruchomą oraz stałą, a które są opracowywane z myślą o konkretnym kliencie i jego potrzebach. Każdy ortodonta jest też dentystą, co wynika z toku jego nauki (tylko dentyści mogą uzyskać specjalizację ortodontyczną). Oznacza to, że jest ekspertem w zakresie jamy ustnej. O ile bowiem dentysta zajmuje się tylko zębami, ten sięga znacznie dalej – wady zgryzu często wynikają bowiem z wielu różnych czynników, w tym między innymi z budowy twarzy czy kości szczękowo-policzkowych.

Ortodonta jest w stanie całościowo, bez udziału nikogo innego, opracować i wdrożyć plan poprawy wad zgryzu u konkretnego pacjenta. Najpierw więc może zdiagnozować konkretny problem, a później przygotować jamę ustną pacjenta do “instalacji” aparatu ortodontycznego (przez uzupełnienie ubytków i usunięcie próchnicy). Później opracuje aparat i założy go, a także będzie dokonywał regularnych kontroli. W sumie zatem przeprowadzi pacjenta przez cały ten proces, zmierzając ku jego satysfakcji.

Działania ortodonty są nie tylko pro-zdrowotne, ale i czysto estetyczne. Lepszy zgryz osiąga się bowiem poprzez prostowanie zębów i poprawienie ich wyglądu. Właśnie dlatego ortodonta cieszy się aktualnie tak dużym powodzeniem. Co ważne, wielka część jego działań ma charakter profilaktyczny. Specjalista ten z chęcią podzieli się wiedzą dotyczącą prawidłowych nawyków związanych z dbaniem o własny zgryz. Potrafi też doradzić, co robić, by utrzymywać jak najlepszą higienę jamy ustnej i – ogólnie rzecz biorąc – po prostu dbać o jej szeroko pojęty stan.

Jak zostać ortodontą?

Dla wielu to zawód marzeń, a dla mnóstwa – sposób na zarabianie dużych pieniędzy. Ortodonta. Jak zostać tym specjalistą? Niestety, ale wszystkie korzyści płynące z bycia nim wynikają z konieczności włożenia w to mnóstwa pracy i przejścia przez kilka dość ciężkich, długotrwałych, a w wielu przypadkach wyczerpujących etapów nauki. Wygląda to mniej więcej w taki sposób:
Na samym początku konieczne jest ukończenie studiów stomatologicznych, a zatem po prostu medycyny na kierunku “stomatologia”. Studia te zamykają się w obrębie pięciu lat i kończą się Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Państwowym. Dopiero to jego zdaniu pozyskuje się uprawnienia pozwalające na posługiwanie się tytułem lekarza dentysty. W międzyczasie trzeba oczywiście odbyć obowiązkowe praktyki, na przykład w jednej z klinik stomatologicznych (im lepsza, tym więcej się z tego wyniesie).
Kolejny krok to ukończenie studiów podyplomowych na kierunku “ortodoncja”. Studia te, w przeciwieństwie do wielu innych, przeznaczone są wyłącznie dla osób, które są lekarzami dentystami i posiadają czynne prawo do wykonywania zawodu.

Przejście studiów podyplomowych kwituje się egzaminem – same studia trwają zwykle dwa lata. Po ich ukończeniu można już zacząć działać w zawodzie.Ścieżek, jakie można obrać już po ukończeniu procesu dydaktycznego jest całkiem sporo. Można na przykład zdecydować się na własny gabinet (co jest bardzo opłacalne, jednak wymaga sporego wkładu początkowego). Można też zatrudnić się czy to w innym gabinecie, czy też w bardziej profesjonalnej klinice stomatologicznej. Te niemal cały czas poszukują specjalistów właśnie na tym polu.

Podsumowanie

Jednym z tych specjalistów, którzy cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem (a wszystko wskazuje na to, że tak będzie też w nadchodzących latach) jest ortodonta. Jak zostać tym specjalistą? Choć nie jest to ani krótkie, ani też proste, jest możliwe do wykonania. Wystarczy mieć pewność, że to właśnie to zamierza się robić we własnym życiu. Zanim jednak podejmie się decyzję o poświęceniu się nauce, warto rozważyć, gdzie w przyszłości będzie się pracowało. Prawda – prywatne gabinety cieszą się sporym zainteresowaniem, a świetne kliniki stomatologiczne stale poszukują najlepszych w swoim fachu. Warto jednak zawczasu wiedzieć, którą z tych ścieżek będzie się chciało obrać i czy rzeczywiście w ten sposób się spełni. Nauka wymaga bowiem sporego poświęcenia. Dobrze byłoby, aby prowadziło ono do ostatecznej satysfakcji.