Ciężkie powieki kojarzą się nam przede wszystkim z przemęczeniem. Tymczasem okazuje się, że za ten stan rzeczy mogą odpowiadać zupełnie inne czynniki, w tym również natury anatomicznej. Przyczyną „ciężkich powiek” jest też nadmiar skóry znajdują się w ten właśnie okolicy. Można go usunąć, przeprowadzając korektę, a tym samym pozbywając się problemu zarówno zdrowotnego, jak i estetycznego.
Czym są „ciężkie powieki”?
Hasło „ciężkie powieki” kojarzy się nam jednoznacznie ze zmęczeniem czy przepracowaniem. Po trudnym dniu najczęściej czujemy, jak same nam opadają, układając się tym samym do snu. Niemniej jednak w terminologii medycznej ciężkie powieki rozumiemy również na inny sposób. Wiążą się one z nadmiarem skóry, która występuje właśnie w okolicy powiek. Można powiedzieć, że człowiek rodzi się z ciężkimi, opadającymi powiekami. Dla wielu osób jest to problem natury estetycznej – kobiety najczęściej próbują ukryć nadmiar skóry za pomocą specjalistycznego makijażu. I choć dzięki niemu możemy osiągnąć bardzo dobre rezultaty, to jednak ciężkie powieki stanowią także poważniejszy problem natury medycznej, zwłaszcza w przypadku starszych osób. Wraz z upływem lat skóra staje się mniej elastyczna, a co za tym idzie, zaczyna opadać. Osoby borykające się z ciężkimi powiekami mogą odczuwać niemałe dolegliwości bólowe w tej właśnie okolicy, a jednocześnie skóra może zacząć zawężać pole widzenia. Tego typu problemy poważnie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, dlatego nic dziwnego, że szukamy sposobów, aby się ich pozbyć. Optymalnym rozwiązaniem jest plastyka powiek górnych – zabieg, który przeprowadza doświadczony chirurg.
Plastyka powiek górnych – jak wygląda zabieg?
Plastyka powiek górnych ( https://m-estetica.pl/zabieg/chirurgiczna-korekta-powiek-1 ) to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent pozostaje w pełni świadomy podczas jego przeprowadzania. Chirurg nacina skórę w naturalnym załamaniu powieki, wycina jej nadmiar, usuwa przepukliny tłuszczowe, modeluje mięsień okrężny oka i zszywa ranę. Cała procedura trwa około godziny i przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent nie jest więc hospitalizowany. Oczywiście, zanim chirurg wykona zabieg, musi zakwalifikować do niego pacjenta. W praktyce oznacza to konieczność odbycia przynajmniej jednej wizyty kwalifikacyjnej. Chirurg podczas niej ocenia stan skóry na powiekach, czasami konieczne jest również dostarczenie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do plastyki powiek górnych wydane przez okulistę. Dotyczy to jednak wyłącznie pacjentów z poważnymi wadami wzroku. Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg oceni również stan zdrowia pacjenta – w tym celu zainteresowany zostanie poproszony o wykonanie podstawowych badań. Mowa tutaj o morfologii krwi oraz badaniu moczu.
Plastyka powiek górnych – w jakim wieku można przeprowadzić zabieg?
Nie ma jednoznacznych ograniczeń wiekowych do przeprowadzenia zabiegu plastyki powiek górnych. Oznacza to, że mogą się mu poddać zarówno osoby w wieku dwudziestu, jak i sześćdziesięciu lat. Czasami na zabieg decydują się młode osoby, które z powodu nadmiaru skóry na powiekach górnych nie potrafią normalnie funkcjonować. Najczęściej jednak pacjentami gabinetów chirurgicznych zostają osoby w wieku dojrzałym, których skóra wraz z upływem lat ulega zwiotczeniu. Po zabiegu okolice oka wyglądają znacznie młodziej, przez co cała twarz zyskuje promienisty wygląd. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten pozwala również poprawić komfort życia codziennego, zwłaszcza w przypadku osób, u których nadmiar skóry na powiekach znacznie zawęża pole widzenia.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
W dniu zabiegu pacjent, choć może opuścić klinikę i udać się do domu, powinien powstrzymać się od wykonywania obowiązków domowych czy zawodowych. Większość pacjentów nie odczuwa ewentualnych skutków ubocznych działania znieczulenia miejscowego, jednak warto dać sobie przynajmniej krótki czas na rekonwalescencję. Wizytę kontrolną pacjent musi odbyć w ciągu 7-10 dnie od momentu przeprowadzenia zabiegu – zazwyczaj wtedy właśnie zdejmowane są szwy, a chirurg ocenia efekty pracy. Blizna po zabiegu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jednak nie jest widoczna dla innych. Sam zabieg oceniany jest jako bezpieczny, choć bezpośrednio po jego przeprowadzeniu mogą wystąpić pewne efekty uboczne, na przykład w postaci zaczerwienienia powieki. Lekarz przeprowadzający plastykę powiek górnych wyda wszelkie zalecenia, dzięki którym pacjent będzie mógł prawidłowo o siebie zadbać. Niemniej jednak w przypadku, gdy na skórze pojawią się bruzdy bądź bardzo bolesne obrzęki, należy udać się do chirurga. Podobnie w przypadku, gdy u pacjenta wystąpi podwyższona temperatura – istnieje bowiem ryzyko, że w ranę wdał się stan zapalny. Wtedy też konieczne może okazać się podanie antybiotyku. Najczęściej jednak pacjenci nie zgłaszają tego typu problemów, dlatego też plastyka powiek górnych, choć w pewnym stopniu ingeruje w tkanki, uważana jest za stosunkowo bezpieczny zabieg. Specjaliści radzą, aby pomimo tego nie wykonywać go częściej, niż 2-3 razy w życiu.