Po jakim czasie widać efekty zamykania naczynek? Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, na który bardzo często decydują się osoby borykające się z problemem tak zwanych pajączków. Chętnie wybierają go także pacjenci z trądzikiem różowatym. Pozwala on osiągnąć zadowalające efekty w postaci redukcji naczynek, a zarazem nieestetycznych przebarwień. Kiedy widać pierwsze rezultaty laserowego zamykania naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek – na czym polega zabieg?
Zabieg laserowego zamykania naczynek przeprowadza się w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Polega on na wykorzystaniu wiązki światła, która jest wchłaniana przez czerwony barwnik krwi zwany hemoglobiną. Światło lasera przekształca się w energię cieplną na poziomie naczynek, co w efekcie pozwala na ich skuteczne zamknięcie i usunięcie. Dzięki temu możemy pozbyć się nieestetycznie prezentującego się rumienia, który występuje najczęściej na skórze twarzy, lecz może także być umiejscowiony w innych partiach na ciele. Ten prosty zabieg pozwala skórze odzyskać blask i odpowiedni koloryt. Ponadto jest stosunkowo bezpieczny, gdyż jedynie u niewielkiej liczby pacjentów występują efekty uboczne w postaci pieczenia, nadmiernego zaczerwienienia czy dolegliwości bólowych.
Kiedy widać pierwsze efekty działania lasera?
Laserowe zamykanie naczynek trwa około 30 minut do godziny, w zależności od obszaru, który podlega naświetleniu. Zabieg jest bezbolesny, dlatego nie wymaga podania znieczulenia. Pacjent w trakcie jego trwania może jedynie odczuwać nieprzyjemne pieczenie. Po przeprowadzeniu zabiegu można opuścić gabinet i udać się do domu. Pacjent jeszcze tego samego dnia może powrócić do swoich normalnych obowiązków zarówno domowych, jak i zawodowych. Laserowe zamykanie naczynek jest mało skomplikowanym i nieinwazyjnym zabiegiem, dlatego co roku chętnie decyduje się na niego duża liczba pacjentów. Niemniej jednak pojawia się pytanie, kiedy właściwie widoczne są pierwsze efekty działania lasera oraz jak długo się utrzymują? Otóż w większości przypadków drobne naczynka ulegają rozpadowi już po pierwszej sesji. Efekty widać po około miesiącu, gdy organizm dokładnie je wchłonie, a następnie wydali. Warto mieć jednocześnie świadomość, że w pierwszych dniach po zabiegu problem zaczerwienionej skóry może się nasilić. Jest to normalny efekt uboczny, który stanowi odpowiedź skóry na działanie światła. Niemniej jednak z czasem odzyskuje ona swój koloryt. Większe naczynia krwionośne ulegają rozkładowi dopiero po pewnym czasie, dlatego na efekty będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu, zwłaszcza w przypadku bardzo rozległych zmian. Decyzję w tym zakresie podejmuje jednak specjalista w porozumieniu z pacjentem.
Zalecenia po zabiegu laserowego zamykania naczynek
Na to, kiedy zobaczymy pierwsze efekty działania lasera, niemały wpływ ma zachowanie pacjenta bezpośrednio po zabiegu. Jeśli będzie on stosował się do wszelkich zaleceń, to rezultaty zobaczy w krótkim czasie, a dodatkowo utrzymają się one znacznie dłużej. Problem narasta jednak w sytuacji, gdy pacjent nie przestrzega owych zaleceń. Przede wszystkim musi on powstrzymać się przed eksponowaniem ciała na działanie promieni UV. Należy więc unikać opalania zarówno na słońcu, jak i w solarium. Z tego też powodu zabieg zamykania naczynek rzadziej wykonuje się w porze letniej, częściej natomiast jesienią oraz zimą. Pamiętajmy, że nawet wychodząc na chwilę na dwór, należy posmarować skórę kremem z filtrem. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien unikać sauny oraz kąpieli w wodzie chlorowanej. Ważne, aby zrezygnować z używania kosmetyków, które mogą silnie podrażniać naskórek. Mowa przede wszystkim o peelingach, ale również o produktach z retinolem czy kwasem glikolowym, który działa silnie złuszczająco. Pacjenci powinni także zrezygnować z aktywności fizycznej, która w znaczącym stopniu obciąża ich organizm. Należy natomiast odpowiednio go nawadniać, wypijając co najmniej 2 litry wody każdego dnia.
Jak utrzymać efekty działania lasera?
U większości pacjentów wystarczające okazuje się przeprowadzenie jednego zabiegu laserowego zamykania naczynek. Niemniej jednak to, jak długo utrzymają się efekty, zależy również od prowadzonego przez pacjenta stylu życia. Ważne, aby porzucić nawyki, które sprzyjają pękaniu naczynek. Mowa tutaj przede wszystkim o spożywaniu ostrych potraw oraz nadmiernej ilości alkoholu. Pacjent powinien unikać długiego przebywania na słońcu oraz stosować kosmetyki niepodrażniające skóry. Bardzo istotne jest także aplikowanie kremu z filtrem w przypadku ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Dotyczy to nie tylko osób aktywnie opalających się – latem ostre słońce działa na naszą skórę nawet podczas krótkiego spaceru. Warto mieć to na uwadze, gdyż w przeciwnym razie nieestetyczne przebarwienia mogą powrócić w stosunkowo krótkim czasie. O dodatkowych zaleceniach pacjenta powinien poinformować specjalista przeprowadzające zabieg. Dotyczą one przede wszystkim indywidualnych uwarunkowań, wynikających ze stopnia zaawansowania zmian.