Przeszczep włosów

Przeszczep włosów. Łysienie to nieprzyjemna dolegliwość i niekomfortowy problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Najczęściej zmagają się z nim mężczyźni. Szczęśliwie dla tych osób jednak obecna medycyna jest na tyle zaawansowana, że umożliwia ona zniwelowania efektu łysienia za pomocą przeszczepu włosów. Przeczytaj, jak wygląda przeszczep włosów, na czym polega i ile kosztuje taki zabieg.

Z czego wynika łysienie i komu polecany jest zabieg przeszczepu włosów?

Na zabieg przeszczepu włosów decydują się najczęściej mężczyźni, którzy z różnych przyczyn borykają się z problemem łysienia. Najczęstszym powodem utraty włosów jest łysienie androgenowe, które wynika ze szkodliwego działania męskiego hormonu. Pod wpływem enzymów, testosteron zmienia się w DHT (dihydrotestosteron), który jest odpowiedzialny za zniszczenie mieszków włosowych. U kobiet znacznie rzadziej występuje ten rodzaj łysienia, inaczej się także przejawia, w związku z tym, nie jest to dolegliwość tak popularna i kłopotliwa jak u mężczyzn.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeszczep włosów uniemożliwiają różnego rodzaju poważne choroby, takie jak nowotwory bądź choroby układu krążenia, także cukrzyca. Na ten zabieg nie powinny także decydować się osoby, które zmagają się z wyraźnymi zaburzeniami hormonalnymi (dotyczy to głównie kobiet), stanami zapalnymi skóry oraz łysieniem plackowatym.

Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg?

W pierwszej kolejności pacjent wraz z lekarzem ustala nową linię włosów na czole, która przed operacją jest zaznaczona na skórze. W kolejnym etapie zabiegu pacjent zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu. Następnie, w zależności od metody przeszczepu włosów lekarz podejmuje kolejne kroki.

W przypadku metody STRIP – lekarz wycina pasek włosów z tylnej części głowy pacjenta. Nazwa wzięła się właśnie od paska powstającego podczas tego zabiegu. Wycięty pasek zazwyczaj ma około 15 cm długości i szerokość około 1 cm. Następnie, z tego już wyciętego paska asystent lekarza przygotowuje pojedyncze paski, które zawierają zazwyczaj od 1 do 4 włosów. W kolejnym etapie lekarz za pomocą skalpela nacina skórę w miejscu, w które mają zostać przeszczepione włosy i wkłada tam wcześniej przygotowane implanty.

Trwanie takiego zabiegu jest z reguły zależne od ilości przeszczepianych włosów i trwa od 1 do 5 godzin. Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt, zabieg taki powinien zostać powtórzony 3-4 razy, przy czym kolejny zabieg powinno się wykonywać po upływie minimum 6 miesięcy.

W przypadku metody FUE – lekarz zaczyna zabieg od zgolenia tylnej części głowy, w tym przypadku jednak nie jest wycinany pasek włosów, chirurg bowiem tylko pobiera pojedyncze mieszki włosowe przy pomocy tak zwanych mikropunchów. Jest to metoda zdecydowanie bardziej innowacyjna i coraz bardziej stosowana w gabinetach medycyny estetycznej, która powoli wybiera pierwszą z opisanych metod.

W dalszej części zabiegu lekarz, podobnie jak w przypadku metody STRIP nacina skalpelem skórę głowy w miejscu, gdzie mają zostać przeszczepione włosy. Główną zaletą tej metody jest to, że tak jak w przypadku metody STRIP powstaje blizna w kształcie wyciętego paska, tak w jej przypadku mamy do czynienia jedynie z mikrouszkodzeniami skóry, które bardzo szybko się goją i są praktycznie niewidoczne. Minusem tej metody jest natomiast jej znacznie wyższa cena, w stosunku do zabiegu wykonywanego metodą STRIP. Jest ona zazwyczaj bardzo pracochłonna i z reguły poleca się ją osobom zmagającym się z niewielkim rozmiarem wyłysienia.

Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu i na co należy się przygotować?

Przeszczep włosów to mało inwazyjny zabieg, obrzęk i zasinienie utrzymują się po jego wykonaniu zazwyczaj jedynie przez kilka dni. Sporadycznie może pojawić się niewielki ból w miejscu wykonanego zabiegu, na który zazwyczaj pacjent otrzymuje receptę na konkretne leki przeciwbólowe. Pacjent zostaje także wyposażony w specjalny antybiotyk, za pomocą którego należy spryskiwać skórę głowy przez kilka dni po zabiegu. Po mniej więcej 5 dniach wszystkie dolegliwości z reguły mijają, a rany ładnie się goją. Po upływie około siedmiu dni pacjent z reguły może już normalnie funkcjonować.

Przeszczep włosów – ile kosztuje taki zabieg?

Każdy przypadek jest indywidualny, a cena zabiegu przeszczepu włosów uzależniona jest od wielu różnych czynników, przede wszystkim od ilości przeszczepianych włosów, jak i wielkości posiadanej łysiny. Ceny różnią się między sobą także zależnie od kliniki, w której wykonuje się zabieg. Z reguły cena takiego zabiegu waha się od 1500 do 10 000 złotych. Warto również wiedzieć o tym, że wiele klinik oferujących ten zabieg współpracuje z różnymi bankami, które umożliwiają swoim klientom wzięcie kredytu na wykonanie tego zabiegu. Co istotne, profesjonalne kliniki udzielają także dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów. Z pewnością zdecydowanie się na ten zabieg powinno być decyzją przemyślaną, jednak warto mieć na uwadze, że pacjenci po wykonanym zabiegu z reguły pozytywnie się o nim wypowiadają, podkreślając zdecydowany wzrost pewności siebie związany ze zlikwidowaniem problemu łysienia.