Wszystko co powinieneś wiedzieć o podologii

Wszystko co powinieneś wiedzieć o podologii. Do podologa możemy zwrócić się z różnymi schorzeniami, zarówno natury estetycznej, jak i z problemami wynikającymi z wad ortopedycznych i nieprawidłowej mechaniki. Nadal jednak większość z nas wie niewiele o tej dziedzinie nauki. W dzisiejszym tekście przybliżymy, czym zajmuje się podologia, jak można zostać podologiem oraz kiedy możemy wybrać się do takiego specjalisty po pomoc.

Czym zajmuje się podologia?

Podologia zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian w obrębie stopy, obejmujących zmiany skórne, zmiany na płytce paznokcia oraz zmiany w obrębie wszystkich tkanek i narządów, znajdujących się w stopie. Sama nazwa wywodzi się z greki – podos oznacza stopę, a logos naukę. Podologia staje się obecnie szczególnie ważną dziedziną wiedzy. Zapotrzebowanie na specjalistów rośnie, bo coraz częściej wśród społeczeństwa pojawiają się takie schorzenia jak: choroby żył, miażdżyca, cukrzyca oraz różnorodne wady postawy ciała i stóp. Podologia, chociaż zajmuje się stosunkowo niewielkim obszarem ludzkiego ciała, łączy w sobie zagadnienia z różnych dziedzin: dermatologii, diabetologii, biologi ran, dietetyki, gerontologii, ortopedii, biomechaniki i wielu innych.

Podolog – problematyczna sprawa doprecyzowania zawodu

podologiaW Europie Zachodniej podologia jest odrębną dziedziną medycyny. Trudno się takiemu podejściu dziwić – poszczególne działy podologii z medyczną precyzją skupiają się na funkcjonowaniu różnych układów ludzkiego ciała. Chociaż termin jednoznacznie kojarzy się z zawodem medycznym, w Polsce w rzeczywistości wcale nim nie jest – podologia jest często traktowana jako dziedzina kosmetologii; podolog jako zawód został wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku i określany jest tam mianem zawodu paramedycznego. Aby zostać podologiem nie musimy więc mieć wykształcenia medycznego. Uregulowania prawne nie precyzują, jakie uczelnie należy ukończyć i na jakim etapie można przerwać edukację. Na rynku można spotkać się z różnorodnymi kursami. Część z nich przekazuje bardzo podstawową i okrojoną wiedzę. Szkolenie, trwające od kilku do kilkunastu godzin, nie jest jednak w stanie przekazać wystarczająco dużo informacji, aby móc swobodnie wykonywać zawód podologa. Niestety wielu osobom taki skrajnie uproszczony kurs wystarczy, aby nazywać się podologami. Z tego powodu zawód ten dość często spotyka się z brakiem zaufania i rezerwą potencjalnych pacjentów/klientów. Niedostateczne kwalifikacje i brak doświadczenia mogą prowadzić do niewłaściwie postawionej diagnozy, zignorowania jakiegoś ważnego czynnika oraz nieskutecznie przeprowadzonego zabiegu.

Jak zostać dobrym podologiem?

Jeśli zależy nam na zostaniu profesjonalnym podologiem, jedną z dostępnych opcji są studia na kierunku podologia. Taką specjalność można znaleźć w Wyższych Szkołach Kosmetycznych oraz w ofercie studiów podyplomowych w szkołach medycznych. To zdecydowanie lepszy sposób na zdobycie rzetelnych kwalifikacji, niż krótki, pobieżny kurs. Jeśli chodzi o rekrutację, to jej zasady wynikają z wewnętrznej polityki danej uczelni. Często studia podyplomowe skierowane są do fizjoterapeutów, kosmetologów oraz techników usług medycznych, ale nierzadko można startować, będąc absolwentem różnych kierunków. Dłuższa ścieżka edukacji pozwoli nam na naukę diagnozowania oraz rozpoznawania różnorodnych zmian na stopach o charakterze patologicznym. Z pełną odpowiedzialnością będziemy mogli wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i korekcyjne, uwzględniając zwyrodnienia występujące u danego pacjenta. Zgłaszającym się do nas osobom będziemy w stanie udzielać rzetelnych, sprawdzonych wskazówek i zaznajomić ich z właściwymi zasadami pielęgnacji stóp. Profesjonalny podolog może również świadomie dobierać właściwe środki farmaceutyczne i preparaty kosmetyczne. Jak widać profil osoby, która zdecydowała się na dłuższą ścieżkę edukacji, pozwala na zdobycie dużo szerszych kompetencji. Nie jest to jednak jedyna zaleta rzetelnej nauki. Absolwenci szanowanych placówek mają większą szansę na zatrudnienie w profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej oraz gabinetach stricte podologicznych.

Kiedy wybrać się do podologa?

Istnieje wiele sytuacji, w których warto odwiedzić gabinet podologiczny. Możemy się do niego zwrócić, jeśli potrzebujemy pomocy w dobraniu skutecznych preparatów, służących do pielęgnacji nóg i stóp. Podologa warto odwiedzić, gdy na naszych stopach pojawiają się niepokojące, uciążliwe zmiany, takie jak modzele, Specjalista może zająć się również takimi problemami, jak korekcja wrastającego paznokcia, usuwanie zrogowaciałego naskórka czy rekonstrukcje uszkodzonych paznokci. Warto odwiedzić podologa, jeśli zaobserwowaliśmy jakieś zniekształcenia stopy (np. haluksy) czy odczuwamy w ich rejonie jakikolwiek dyskomfort. Odpowiednio zaopatrzony gabinet może również wykonać badanie mykologiczne, które pozwoli rozpoznać grzybicę stóp. Do podologa często udają się też sportowcy oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową zwyrodnieniami kręgosłupa oraz dużą otyłością. Nawet jeśli nie rozpoznajemy u siebie żadnych niepokojących objawów, warto odwiedzić specjalistę profilaktycznie

Źródło : https://satin.pl/porady/