Działanie masażu tkanki łącznej na organizm człowieka

masaż tkanki łącznej
Masaż tkanki łącznej

Działanie masażu tkanki łącznej na organizm człowieka. Wiele rodzajów bólu można wyleczyć dzięki zbawiennym wpływom masaży. Profesjonalny i trafny wybór rodzaju masażu może przyczynić się do wyeliminowania bólu, np. kręgosłupa, pleców, barków, bioder czy innych części ciała. Zamiast sięgać po liczne środki przeciwbólowe, zatruwając przy tym organizm od środka warto jest skorzystać z usług profesjonalnego fizjoterapeuty bądź masażysty, który pomoże Ci wyleczyć przyczynę bólu w sposób naturalny.

Masaż tkanki łącznej jest jedną z wielu metod refleksoterapii, które zakłada że poszczególne obszary skóry są odpowiedzialne za pracę różnych narządów, które znajdują się w ciele człowieka. Masaż konkretnej partii ciała oddziałuje w pozytywny sposób właśnie na ten narząd pod skórą, ponieważ jest ten narząd połączony ze skórą nerwami.

Masaż tkanki łącznej polega na wykonywaniu opuszkami palców delikatnych, gładzących, rozcierających, ugniatających, oklepujących i wibrujących ruchów skóry i podskórnej tkanki łącznej. Podczas masażu skóra przesuwa się względem podłoża pociągając jednocześnie głębsze warstwy skóry za sobą. Pociąganie to stanowi bodziec, który korzystnie oddziaływuje na połączony z daną partią skóry narząd wewnętrzny.

Masaż tkanki łącznej został wprowadzony do medycyny dopiero w latach trzydziestych poprzedniego wieku przez niemiecką rehabilitantkę Elisabeth Dicke. To ona pierwsza odkryła zbawienny wpływ masażu tkanki łącznej na samopoczucie człowieka. Elisabeth cierpiała na silne bóle pleców i zauważyła, że tkanki w okolicy bolącego miejsca wykazują większe niż normalnie napięcie i że gromadzi się w nich płyn. Zaczęła masować napiętą okolicę ciała i odczuła zmniejszenie poziomu bólu. Równocześnie odczuwa pozytywny wpływ masażu tkanki łącznej na stan zdrowia jej nóg. Elisabeth skupiła się na usystematyzowaniu swojej teorii oraz technik masażu. Metoda była w późniejszych czasach jeszcze ulepszana i modyfikowana, ale przynosi znaczną ulgę w bólu cierpiącym na bóle i napięcie mięśniowe ludziom.

Masaż tkanki łącznej jest bardzo zalecany w takich chorobach jak: schorzenia reumatyczne, rwa kulszowa, zwyrodnienia stawów, choroby mięśni i bóle stawów. Dodatkowo masaż tkanki łącznej niesie za sobą korzyści w przypadku chorób narządów wewnętrznych, takich jak: astma oskrzelowa, bóle głowy, zaburzenia krążenia, żylaki, choroby wątroby, choroby pęcherzyka żółciowego. Także metoda ta jest stosowana w licznych chorobach ortopedycznych i neurologicznych.

Masaż tkanki łącznej zalecany jest pacjentom, którzy mają silnie stwardniałe niektóre partie tkanki łącznej. Nie istnieją żadne skutki uboczne wykonywania masaży tkanki łącznej, pod warunkiem, ze jest on wykonywany poprawnie i zgodnie ze wskazaniami. Lekarz jednak powinien zawsze podejść do każdego pacjenta indywidualnie i podjąć decyzję czy w danym przypadku masaż tkanki łącznej będzie wskazany czy nie. Niektóre choroby posiadają przeciwwskazania do wykonywania masażu tkanki łącznej, np. schorzenia o ostrym przebiegu.

Główną zaletą masażu jest szybkie i miejscowe działanie, które uśmierza ból. Dodatkowo w organizmie zostaje pobudzony układ krążenia. Naczynie krwionośne znajdujące się pod skórą ulegają rozszerzeniu, przez co skóra staje się lekko zaczerwieniona i ocieplona. Są to normalne oznaki po wykonaniu masażu tkanki łącznej. Dodatkowo zostaje przyspieszona przemiana materii w komórkach masowanej partii ciała. Dzięki połączeniom nerwowym masaż tkanki łącznej działa pozytywnie na narządy, które są bezpośrednio połączone z masowaną partią ciała.

Warto udać się na serię zabiegów masażu tkanki łącznej do fizjoterapeuty lub masażysty, który pomoże pozbyć się nieustającego bólu oraz napięcia mięśniowego danej partii ciała. Jest to bezpieczna forma leczenia, która nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, jak dzieje się w przypadku częstego zażywania środków przeciwbólowych, które działają tylko na chwilę a jeszcze dodatkowo niosą za sobą szereg działań niepożądanych.