W jakim wieku można zrobić operację uszu?

W jakim wieku można zrobić operację uszu? Operacja uszu ma wymiar przede wszystkim estetyczny – pozwala bowiem nadać małżowinom anatomiczny kształt, co wpływa na samopoczucie psychiczne pacjenta. W jakim wieku można wykonać korektę, aby przyniosła ona oczekiwane efekty, a jednocześnie była w pełni bezpieczna?

Czym jest operacja uszu?

Operacja uszu polega na nadaniu małżowinom pożądanego, anatomicznego kształtu. Potocznie nazywamy ją „operacją odstających uszu”. Nazwa ta wzięła się stąd, że najczęściej na wykonanie zabiegu decydują się osoby, których małżowiny nie przylegają do twarzy, przez co w charakterystyczny sposób odstają. Warto mieć świadomość, że tego typu korekta nie ma charakteru stricte zdrowotnego, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne. Wpływa jednak na samopoczucie psychiczne pacjenta, pozwalając mu pozbyć się kompleksów.

W jakim wieku można wykonać operację uszu?

Chirurdzy zazwyczaj nie podejmują się operowania uszu u najmłodszych pacjentów, którzy nie .ukończyli 7. roku życia. Do tego bowiem czasu ucho dopiero się kształtuje, przez co niewskazana jest ingerencja w jego budowę. W skrajnych przypadkach operacja może być przeprowadzona nieco wcześniej, lecz zazwyczaj lekarze zalecają, aby odczekać, przynajmniej dopóki dziecko nie osiągnie wieku szkolnego. Co ważne, operacja powinna być przeprowadzona do około 14. roku życia, pozwalając tym samym uzyskać optymalne efekty. Wiek nastoletni rekomenduje większość chirurgów także dlatego, że to właśnie wtedy u dzieci zaczynają pojawiać się pierwsze kompleksy na tle ich wyglądu.

Kto przeprowadza operację uszu?

Operacja uszu nie jest bezinwazyjnym zabiegiem, który może zostać przeprowadzony w każdym przypadku. Wręcz przeciwnie, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Na początek pacjent odbywa wizytę kwalifikacyjną u chirurga. Musi on stwierdzić brak przeciwwskazań do zabiegu, także z anatomicznego punktu widzenia. Następnie można wyznaczyć proponowaną datę zabiegu. Warto mieć świadomość, że wizyta kwalifikacyjna odbywa się zwykle na krótko przed nim. Zanim pacjent stawi się w klinice, powinien wykonać podstawowe badania, między innymi morfologię krwi. O wszelkich dodatkowych zaleceniach zostanie poinformowany na wizycie wstępnej. Operację uszu przeprowadza wykwalifikowany chirurg, który posiada doświadczenie w tego typu korektach. Powinien on przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne, tak aby nie uszkodzić aparatu słuchu pacjenta.

Czy operację uszu można przeprowadzić w późniejszym wieku?

Wśród dorosłych pacjentów borykających się z problemem odstających uszu często pojawia się pytanie, czy operację można przeprowadzić również w późniejszym wieku? Co do zasady, nie ma ku temu przeciwwskazań. Operacja uszu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci, jednak trzeba mieć świadomość, że im wcześniej się ją wykona, tym lepsze efekty można uzyskać. Sporo osób dorosłych decyduje się na tego typu zabieg, co pozwala poprawić ich samopoczucie psychiczne i podnieść samoocenę. Operację, tak jak w przypadku dzieci, musi przeprowadzić doświadczony chirurg.

Operacja uszu a refundacja NFZ

Pacjenci często pytają o to, czy mogą wykonać operację uszu na NFZ? Niestety, zabieg ten jest refundowany tylko w przypadku dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia. Dlatego też tak ważne jest wczesne wykonanie operacji, aby fundusz pokrył koszty z nią związane. Wyjątkiem jest też sytuacja, w której operacja uszu konieczna jest na przykład ze względu na poważny ubytek słuchu. Każdorazowo należy więc przeanalizować sytuację zdrowotną pacjenta, ubiegając się o refundację. Jednocześnie musimy pamiętać, że czas oczekiwania na operację uszu w ramach NFZ jest stosunkowo długi i wynosi nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego też wielu pacjentów bądź rodziców małych pacjentów decyduje się przeprowadzić zabieg w prywatnym gabinecie. W takim przypadku konieczne będzie pokrycie wszystkich kosztów z nim związanych.

Kiedy najlepiej wykonać operację uszu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki wiek będzie odpowiedni na wykonanie operacji uszu. Każdorazowo decyzja musi być podjęta, uwzględniając stan zdrowia pacjenta oraz stopień, w jakim rozwinęła się małżowina uszna. Zaleca się, aby u pacjenta przeprowadzić operację najpóźniej do ukończenia 14. roku życia, jednak nie wcześniej, niż przed ukończeniem przez niego 7. roku życia. Wtedy też możemy oczekiwać najlepszych rezultatów. Co istotne, w ocenie gotowości pacjenta do operacji ocenia się również jego stan psychiczny. W przypadku małych dzieci jest to podwójnie ważne, bowiem nie zawsze zdają sobie one sprawę z tego, że operacja jest w stanie poprawić ich samoocenę w przyszłości. Z drugiej strony, dziecko powinno być świadome tego, że jakakolwiek operacja wiąże się z pewnym ryzykiem oraz wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto więc jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, które ma zostać poddane operacji, przedstawiając mu wszystkie jej aspekty. Mały pacjent co prawda nie musi wyrazić zgody na zabieg, jednak podkreśla się, że jego gotowość do operacji stanowi jeden z ważniejszych czynników.