Co to jest wszywka alkoholowa?

Co to jest wszywka alkoholowa? Alkoholizm to uzależnienie od substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. To choroba przewlekła, którą można leczyć poprzez farmakologię oraz psychoterapię. A jedyną skuteczną formą jest trwałe odstawienie alkoholu. Leczenie uzależnień od alkoholu odbywa się zarówno w ramach ubezpieczenia, jak i prywatnie. Prywatna terapia alkoholowa realizowana jest w wielu ośrodkach, ale wymaga sporych nakładów pieniędzy. Skuteczność terapii alkoholowej ma silny związek z motywacją pacjenta. W temacie leczenia zamkniętego alkoholizmu często pojawia się termin wszywki. Co to jest? Na czym polega jej działanie?

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa z Odokliniki to tabletki, które aplikowane są pod skórę pacjenta. To środek pomocniczy w terapii alkoholizmu, który wymaga opieki lekarskiej. Wszywka wydziela substancję, która zakłóca metabolizm alkoholu. Po spożyciu napojów wyskokowych w organizmie odkłada się aldehyd octowy, który nie zostaje przekształcony w kas octowy. Efektem tego są nieprzyjemne odczucia po spożyciu alkoholu. Skuteczność preparatu uzależniona jest także od pozostałych metod stosowanych w ośrodkach odwykowych dla alkoholików. Tabletki zawierają 100 mg disulfiramu oraz substancje pomocnicze, w tym: makrogol 6000, chlorek sodu i makrogol 6000. Preparat ma mniej niż 23 mg (1 mmol) sodu. Wszczepiony implant uwalnia swoje działanie przez kilka kolejnych miesięcy od momentu implementacji.

Jakie efekty uboczne wywołuje wszywka alkoholowa?

Sama wszywka nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie organizmu. Problemy pojawiają się dopiero po spożyciu alkoholu. Na skutek zatrucia aldehydem octowym, który nie ulega rozkładowi, pojawia się szereg uciążliwych dolegliwości. Przede wszystkim nudności i wymioty. Towarzyszą im również zawroty głowy oraz odczucia gorąca i nagłe zaczerwienienie twarzy. Występuje także senność, a także czasowa impotencja. Typowa jest również męczliwość czy odczuwanie w ustach charakterystycznego metalicznego posmaku czy smaku czosnku. Rzadziej występują natomiast stany depresyjne, reakcje psychotyczne, mania, stany paranoiczne czy schizofrenia. Mogą także pojawić się reakcje alergiczne skóry, zapalenia nerwów obwodowych czy uszkodzenia hepatocytów. Pojawia się także wrażenie kołatania serca i niedociśnienie. Warto podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest sposobem leczenia alkoholizmu, ale uzupełniającym elementem terapii, którą można odbyć w prywatnym ośrodku dla alkoholików. Przed wykonaniem zabiegu lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych. Dopiero pacjent, który jest w pełni świadomy ich występowania może wyrazić zgodę na wykonanie zabiegu. Oprócz fizycznych skutków, które pojawiają się po spożyciu alkoholu u pacjentów z wszywką, znaczenie mają ich odczucia. Celem wszywki jest wywołanie wstrętu do alkoholu za sprawą pojawiających się skutków ubocznych.

Jak stosuje się wszywki alkoholowe?

Wszywki dostępne są w formie jałowych tabletek, które lekarz wszczepia pod skórę. Zwykle implementuje od 8 do 10 tabletek podpowięziowo. Wszyciem esperalu zajmuje się chirurg, który nacina skórę zwykle pod łopatką lub na pośladku. Tak zaimplementowany preparat powoli uwalniany jest do krwiobiegu przez kolejnych kilka miesięcy. Zabieg można powtórzyć zwykle po upływie 8 miesięcy. Specjaliści wskazują, że skuteczność tabletek może wynosić nawet 12 miesięcy. Kiedy można wykonać zabieg? Kluczowa jest czasowa abstynencja. Literatura wskazuje, że powinna trwać minimum 12 godzin. W praktyce zaleca się jednak przynajmniej 24 godziny. Zabieg trwa nie więcej niż 30 minut i wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Implantowany esperal, jeśli nie wchodzi w interakcję z alkoholem, nie powoduje objawów ubocznych. Nie wchodzi też w reakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.

Wszywka alkoholowa jako część terapii uzależnień?

Wiele osób uznaje wszywkę alkoholową za rozwiązanie problemu uzależnienia. Tymczasem zabiegu nie można uznać za lek na alkoholizm. To jedynie metoda wspomagające leczenie, zwłaszcza psychoterapię. Istotną rolę w procesie trzeźwienia pełnią także grupy samopomocowe. Uczestniczą w nich osoby, które również zmagają się z uzależnieniem. W związku z tym na leczenie alkoholizmu składają się oddziaływania na poziomie psychologicznym. Metody farmakologiczne takie jak leczenie disulfiramem lub innymi lekami to wyłącznie środki wspomagające. Oprócz zabiegu, który polega na wszczepieniu wszywki, lek można również spożywać w postaci doustnej. Nie zawsze jest jednak możliwe do zrealizowania. Istnieje nawet grupa specjalistów, która stanowczo odradza takie postępowanie. Alternatywnym leczeniem farmakologicznym, stosowanym równocześnie z terapią alkoholową, są: naltrekson, akamprozat czy nalmefen. Pierwszy lek zatrzymuje endorfiny, które produkowane są w trakcie spożywania alkoholu, natomiast drugi ogranicza głód alkoholowy.
Podsumowując, wszywka alkoholowa to uzupełniająca metoda leczenia uzależnienia od alkoholu, która odbywa się wyłącznie pod opieką lekarską, po wykluczeniu istotnych przeciwwskazań.